piątek, 28 września 2012

Święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała


Jutro - 29 września w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. To dobry pretekst, aby przybliżyć owe postacie. Święty Michał, nazywany księciem aniołów, uważany jest za dowódcę wojsk anielskich, walczących ze złem. Dlatego jest patronem żólnierzy i policjantów. W malarstwie i  ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus - "Któż jak Bóg", waga.

Święty Gabriel jest patronem radia i telewizji, ponieważ był Bożym Posłańcem do ludzi. To przecież on przekazał Maryi wieść, że urodzi Dzieciątko. Jest również aniołem, zmartwychwstania, miłosierdzia, zemsty, śmierci i objawienia. Gabriel sprawuje władzę nad rajem. W malarstwie i ikonografii św. Gabriel Archanioł występuje niekiedy jako młodzieniec, przeważnie uskrzydlony i z nimbem. Odziany w tunikę i paliusz, czasami nosi szaty liturgiczne. Na włosach ma przepaskę lub diadem. Jego skrzydła bywają z pawich piór. Szczególnie ulubioną sceną, w której jest przedstawiany w ciągu wieków, jest Zwiastowanie. Niekiedy przekazuje Maryi jako herold Boży zapieczętowany list lub zwój. Za atrybut służy mu berło, lilia, gałązka palmy lub oliwki.Święty Rafael uzdrowił wielu ludzi, dlatego wielu też prosi o jego wstawiennictwo. Hebrajskie imię Rafael oznacza "Bóg uleczył". Św. Rafał Archanioł ukazuje dobroć Opatrzności. Pobożność ludowa widzi w nim prawzór Anioła Stróża. Jest czczony jako patron aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców i żeglarzy. W malarstwie i ikonografii św. Rafał Archanioł przedstawiany jest jako młodzieniec bez zarostu w typowym stroju anioła - tunice i chlamidzie. Jego atrybutami są: krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie. W ujęciu bizantyjskim ukazywany jest z berłem i globem.

Modlitwa do Michała Archaniała.

                                                      Święty Michale Archaniele! 
Wspomagaj nas w walce, 
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nasza obroną. 
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
 a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, 
Szatana i inne złe duchy, 
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, 
mocą Bożą strąć do piekła.
 Amen.


Święto Archaniłów rozpoczyna "anielski tydzień", życzę więc Wszystkim anielskiej cierpliwości w zmierzaniu się z przeciwnościami losu.

7 komentarzy:

 1. To dobra okazja, by zastanowić się nad rolą aniołów w naszym życiu. Fajnie, że przybliżyłaś te postaci. Bardzo dobry pomysł.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja się bardzo cieszę, że wróciłaś do współtworzenia tego bloga, bo miałam już różne wątpliwości...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre przypomnienie ;), jestem tylko zaskoczona, że Twoje postacie nie imionami cyrylicą opatrzone, ale to pewnie takie moje spaczenie bycia córką człowieka piszącego ikony ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. I ja dopiero teraz TU zajrzałam?
  Będę stałym gościem - pozdrawiam Cię bardzo serdecznie !
  Iwona

  OdpowiedzUsuń
 5. A dlaczego tylko trzech,przecież zawsze mówi się o siedmiu archaniołach.Uriel przecież tez jest znany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, ale według różnych tradycji różna jest liczba archaniołów, przy czym zazwyczaj wymienia się siedmiu.

   Skupiłam się tylko na tych najbardziej "popularnych" :)

   Usuń
 6. Hi, not long ago i enrolled using a subsciber list upon a few web marketing weblog and today I personally keep receiving countless emails around my mail it essentially
  damaged this kind of e-mail address. As well as the unsubscbribe website link doesn't work both. Are you able to as a writer advise everyone what to do, for the reason that I'd appreciate to prevent this specific current email address.
  Feel free to surf my weblog : Genital Warts Home Remedy

  OdpowiedzUsuń