wtorek, 3 stycznia 2012

Konkurs nr 1 na anielskim blogu

Jeśli chcielibyście otrzymać książkę Trucicielka Erica – Emmanuela Schmitta (o jednym z opowiadań pisałam tutaj) jest to konkurs dla was.
Zasady konkursu: Proszę zostawić w komentarzu waszą propozycję lub propozycje (ilość typów nieograniczona) książek, obrazów, filmów, muzyki, lub innej formy sztuki z aniołem w tytule lub w treści, które najbardziej wam się podobały. Proszę też o krótki uzasadnienie na temat polecanej pozycji.
Proszę o komentarze do dnia 13.01.2012 r. pod wpisem o konkursie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 14.01.2012 r. Tradycyjnie proszę posiadaczy blogów, w miarę możliwości, o zamieszczenie informacji o konkursie na swoich stronach.
Jednocześnie informuję, iż jeśli zechcielibyście zamieścić na blogu wpisy, które zamieściliście już wcześniej (nawet sporo wcześniej) na swoich blogach będzie mi miło.

19 komentarzy:

 1. ''Zawsze przy mnie stój''- niezwykła ksiązka.Do tej pory o niej mysle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka Jerzego Pilcha "Pod mocnym Aniołem".

  Z Pilchem jest tak, albo się go kocha tak mocno, że aż niewystarczająco, albo nienawidzi i odkłada po pierwszej stronie.
  Ja zdecydowanie należę do grupy osób zaklasyfikowanych do pierwszej grupy.

  Anioł pojawiający się w tytule powieści to strażnik pijackiej knajpy, który (jak sugeruje autor) pilnuje aby człowiek nie popełniał grzechu niepicia. Jeżeli to wydaje się dla was dziwne zapraszam do lektury.

  Dla mnie była to pierwsza książka Pilcha i od niej zaczęła się moja przygoda z tym autorem.

  OdpowiedzUsuń
 3. malarstwo - Sandro Botticelli "Zwiastowanie"
  książka - "Zawsze przy mnie stój"
  film - "Miasto Aniołów"
  muzyka - "In the Arms of the Angel"

  Zgłaszam się oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co sobie przypominam:
  książki - "Anioły i demony" Dan Brown (ale Anioł to jest tylko w tytule :P)
  książki dla dzieci - "Anioł stróż od wszelkich wypadków" Gaby Scholz, Marion Elitez
  muzyka -
  "Anioł" Hey
  "Anioły" Oddział Zamknięty
  "Eli lama sabachtani (Z Tobą odeszły anioły)" Wilki
  "Makatka z aniołem", "Bieszczadzkie anioły" SDM "An Angel" Kelly Family

  Do konkursu się zgłaszam

  OdpowiedzUsuń
 5. Z filmów bardzo lubię serię "Armia Boga", która opowiada o wojnie pomiędzy aniołami i wmieszanymi w ten konflikt ludziach.

  „Anioły w Nowym Yorku”. Romans. Wzruszająca historia o miłości anioła do śmiertelnej kobiety.

  Serial „Dotyk anioła”. Jeden z moich ulubionych seriali. Uwielbiałam oglądać jak Monica i Tess pomagają śmiertelnikom, rozwiązywać ich problemy, stawać się lepszymi ludźmi.

  Z książek proponuję:

  "Krew aniołów" i pocałunek archanioła" Nalini Singh. Na razie przeczytałam tylko fragment pierwszego tomu, ale bardzo mnie zaintrygował.

  "Matka Joanna od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza. Moim zdaniem bardzo dobra książka o ludzkich namiętnościach i pragnieniu bycia kimś wyjątkowym, nieprzeciętnym – nawet jeśli oznacza to oddanie się do służby zła.

  "Czarny anioł", "Anioł Jessiki", "Szary anioł" Grahama Mastertona. Trzy horrory mojego ulubionego pisarza grozy.

  „Dożywocie” Marty Kisiel. Nie czytałam, ale jestem bardzo ciekawa pedantycznego anioła mającego alergię na pióra, który jest jednym z bohaterów powieści.

  „Abaddo. Anioł zagłady”Ernesto Sábato. Nie czytałam, ale ten tytuł strasznie mnie intryguje.

  Opowiadanie „Upadły anioł” Anne Stuart” znajdujące się w zbiorku „Z duszą na ramieniu” (tomik trzech opowiadań, wydany jako Harlequin Special). Opowiadanie ciekawe i zabawne.

  Manga „Angel Sanctuary” autorstwa Kaori Yuki. Komiks o konflikcie aniołów i demonów. Skomplikowana i pokręcona historia o aniołach, ludziach i demonach, zakazanym uczuciu i grzechu śmiertelnym. Walka o wpływy w niebie. Dla miłośników japońskiego komiksu pozycja obowiązkowa.

  Manga „Wisch” grupy Clamp. Historia o uczuci anioła Kaoru do śmiertelnika. Uwielbiam kreskę pań z grupy Clamp. Historia wzruszająca, słodka i sprawiająca, że łezka kręci się w oku.

  Dwie bardzo nastrojowe piosenki Sarah McLachlan:
  Angel
  http://www.youtube.com/watch?v=i1GmxMTwUgs

  In the arms of angel
  http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=SnL1e4-NfaA&NR=1

  OdpowiedzUsuń
 6. Na początek SZTUKA:

  Jest taki obraz, który zna chyba każdy. Ja pamiętam go z lat szczenięcych. Wisiał w moim pokoju dziecięcym nad łóżkiem. Potem, z biegiem lat, widziałam różne wersje tego malowidła, w postaci obrazów, a także obrazków, również tych wręczanych przez księży podczas kolędy.
  Przedstawia on Anioła Stróża przeprowadzającego dwoje dzieci przez kładkę. Jest to "Heiliger Schutzengel", czyli po polsku "Anioł Stróż", autorstwa Hansa Zatzki (1859-1945), występującego też pod pseudonimem Zabateri.

  Żeby się za mocno nie rozpisywać inne dzieła tylko wymienię:
  Andrea Verrocchio "Tobiasz i anioł"; Masaccio "Wygnanie z raju"; Fra Angelico "Sąd Ostateczny"; Rafael "Michał walczący ze smokiem"; Federio Barocci "Anioł"; Rafael "Madonna pod baldachimem"; Caravaggio "Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu"; Carlo di Braccesco "Zwiastowanie"; Gusto de Menabuoi "Anioł"; Rafael "Madonna Sykstynska" (fragment); Fra Angelico "Zwiastowanie"; Ridolfo Ghirlandaio "Koronacja Dziewicy"; Taddeo Gaddi "Wniebowstąpienie"; Guariento di Arpo "Anioły"; Sandro Botticelli "Mistyczne narodziny"; Taddeo Gaddi "Zwiastowanie pasterzom"; Donatello "Zwiastowanie"; Simone Martini "Zwiastowanie"; Bernini "Ekstaza św. Teresy"; Piero della Francesca "Madonna brzemienna"; Guariento di Arpo "Anioł"; Hans Memling "Sąd Ostateczny".

  * * *

  A tutaj mały miss-masz MUZYCZNY:

  Piosenek o aniołach jest tak wiele, że nie sposób ich wymienić, więc kilka. Z różnych gatunków muzycznych, bo i słucham bardzo różnej muzyki :)
  Shaggy "Angel"; The Red Jumpsuit Apparatus "Your Guardian Angel"; Sarah McLachlan "Angel"; Sarah Mclachlan "In The Arms Of The Angel"; U2 "If God will send his Angels"; Train "Calling all angels"; Robbie Wiliams "Angels"; Lara Fabian "Yeliel (My Angel)"; Celine Dion with R. Kelly "I'm your Angel"; Within Temptation "Angels"; System of a Down "Chop Suey"(Angels Deserve to Die…); Angela Winbush "Angel"; Kelly Family "An Angel"; Adrian Sina feat. Sandra N "Angel"; Aerosmith "Angel"; Massive Attack "Angel"; Morandi "Angels (Love Is The Answer)".

  I jeszcze cokolwiek po polsku:
  Sumptuastic "Kołysanka"; Myslovitz "Anioł"; Magda Femme "Rozmowa z aniołem".

  I oczywiście Stare Dobre Małżeństwo z całą masą pięknych piosenek o aniołach, dla przykładu:
  "Bieszczadzkie anioły"; "Ballada o poecie"; "Anioł zimowy"; "Wiem"; "Anioły na poddaszu płaczą"
  i przede wszystkim: "Makatka z aniołem" (i tu nie mogę się powstrzymać od cytatu, bo jest o "Aniele Stróżu", tym z obrazka nad łóżkiem w pokoju dziecięcym:
  "Najczęściej można spotkać Cię nad przepaścią lukrowaną
  gdy przez dziurawą kładkę przeprowadzasz dwoje dzieci").

  * * *

  Na KSIĄŻKI nie będę się porywać, bo chociaż znam kilka tytułów, to niestety z pozycjami przeczytanymi jest już znacznie gorzej. Tak więc w tym temacie pozostawię pole do popisy innym.

  * * *

  C.D.N.

  OdpowiedzUsuń
 7. C.D.:

  I jeszcze FILMY:

  Oczywiście nieśmiertelne "Miasto Aniołów" – tu chyba nie trzeba dużo mówić. Melancholijny anioł Seth (w tej roli niezastąpiony Nicholas Cage) zakochany w śmiertelniczce! A ja kocham ten film!

  "Constantine" – tutaj jednak zdecydowanie więcej demonów niż aniołów, honory pełni genialna i błyskotliwa Tilda Swinton jako Archanioł Gabriel.

  Anioł na wesoło, żeby nie powiedzieć sprośnie, to oczywiście "Michael" w wykonaniu Johna Travolty.

  "Dogma" – czarna komedia, bluźniercza i miejscami wulgarna, z udziałem zesłanych za karę na ziemię "aniołków". Aniołowie-renegaci to Loki (Matt Damon) i Barthleby (Ben Affleck).

  "Armia Boga" – i demoniczny Christopher Walken jako zbuntowany Gabriel.

  Dwa filmy, które w zasadzie nie bardzo mi się podobały, ale występujące w nich anioły… Mniam. Będzie to "Legion", a właściwie odtwarzający rolę Michaela - jeden z moich ulubionych aktorów - Paul Bettany. Drugi cudny "aniołek" to Andy Whitfield odtwórca tytułowej roli w filmie "Gabriel".

  Inne filmy, w których, w większym lub mniejszym stopniu, znaczenie mają anioły to:
  "Żona pastora", "Niebo nad Berlinem", "Anioły w Ameryce", "Mały Nicky", "Boskie jak diabli", "Między piekłem a niebem", "Anioły na boisku", "Nostalgia anioła".

  I SERIALE, ale tu skromniutko:

  "Dotyk Anioła" czyli Monica, Tess i Andrew przybywają z pomocą!

  Anioł Jonathan (Jack London) i nawrócony alkoholik Mark (Victor French) w podróży po Ameryce w poszukiwaniu potrzebujących pomocy w "Autostradzie do nieba".

  I jeszcze coś świeższego czyli "Upadłe anioły" – trzyczęściowy mini serial z udziałem Paula Wesley’a.

  * * *

  Pozdrawiam,
  Urszula (megii24)

  P.S. Chyba się troszeczkę rozpisałam…

  OdpowiedzUsuń
 8. Informacja o konkursie:
  http://megii24.blogspot.com/p/konkursy-candy-rozdawajki.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Zachęcam do przeczytania książek:
  - "Anioły powodzi" Joanna Hines
  - "Nostalgia anioła" Alice Sebold

  Anioły powodzi to jedna z najlepszych książek jakie czytałam.
  "Do pracowni znanej konserwatorki dzieł sztuki, Kate Holland, trafiają dwa obrazy od anonimowego właściciela. Zadaniem Kate jest usunąć malarskie graffiti na nich naniesione. Kobieta szybko domyśla się, że ktoś pragnie jej przekazać w ten zawoalowany sposób ważną informację. Ślady prowadzą do Florencji, do arystokratycznej rodziny Bertonich, z której pochodziła tragicznie zmarła przyjaciółka Kate, Francesca. By rozwiązać zagadkę, Kate decyduje się na podróż do Włoch, gdzie tajemnicza wiadomość pozwoli odkryć jej prawdę o tragicznych wydarzeniach z przeszłości..." - opis z okładki.
  To zaledwie początek książki, w momencie gdy Kate przyjeżdża do Włoch nie można się od niej oderwać...

  Nostalgia anioła to książka, której autorem jest zamordowana i zgwałcona dziewczynka Susie. Obserwuje ona życie swojej rodziny po jej śmierci, która rozpaczliwie próbuje odnaleźć ciało Susie; swojego oprawcę i policję prowadzącą poszukiwania.
  Książka została zekranizowana, film dorównuje książce.


  Zgłaszam się po książeczkę :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja uwielbiam anioły pod każdą postacią. Zbieram też książki z aniołem w tytule i na żadnej się jeszcze nie zawiodłam, wszystkie chętnie czytałam.

  I tak też się składa, że moją ulubioną książką jest jedna z aniołami.
  "Tam, gdzie spadają Anioły" Doroty Terakowskiej.

  Może nie będę Ci pisać co mnie w niej ujęło tylko napiszę Ci parę cytatów z tej książki, które same już dają do myślenia.

  ""Dobro, nie wsparte mądrością Zła, jest dziecięco bezsilne".

  "... albowiem Dobro rozpoznajemy natychmiast, zaś żeby rozpoznać Zło, musimy uruchomić rozum. I w tym sensie Zło jest niezbędne".

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam.
  Z chęcią zgłaszam się do konkursu ;)

  Jeśli chodzi o anioły, to znam kilka ;)

  1. Robbie Williams - "Angels"
  2. Morandi - "Angels"
  3. Within Temptation - "Angels"
  Każdy z tych utworów inny, w sumie nie ma co porównywać :) a jednakowo chce mi się śpiewać, gdy je słyszę. Koncertowa wersja Within Temptation rocks! ;)

  4. "Miasto Aniołów" pewnie oklepana pozycja jeśli chodzi o anioły, ale ten film jest cudowny i warto go pooglądać. Ja mogę i za każdym razem zastanawiam się "dlaczego?"
  5. "Anioły na boisku" - bardzo fajny film familijny. Taki lekki, łatwy i przyjemny.
  6. 7. 8. "Christmas Angel" 2009, "Anioł w rodzinie" 2004 i "Cowboys and Angels" 2000 (z piosenką George'a Michaela http://www.youtube.com/watch?v=yHZymHVsfBU) - filmy z gatunku 'obyczajowe' ja akurat oglądałam w oryginale. Pierwsze dwa to filmy świąteczne, trzeci opowiada o prawniku, który chce zostać kowbojem ;)
  9. "Oczy anioła" z Jennifer Lopez i Jimem Caviezelem
  10. i raczej anioły z nazwy ;) "Anioły i Demony" wg Dana Browna z Tomem Hanksem w roi głównej :) Książka fantastyczna - film niestety średni...

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja chciałam napisać malutkie sprostowanie:
  film "Anioły w Nowym Yorku", to tak naprawdę wspominane już przez kilka osób "Miasto aniołów", nie wiem skąd wzięłam tytuł, coś musiało mi się błędnie skojarzyć.
  I niestety przeglądając teraz swój wcześniejszy post zauważyłam kilka literówek:
  Abaddon, "Pocałunek archanioła", Wish, uczuciu.

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja odpowiem dość przewrotnie, że anioły to coś więcej niż skrzydła, aureole i psalmy wyśpiewywane nad uchem zagubionego. Anioły to ciepła dłoń na strapionym ramieniu, czuły pocałunek na zafrasowanym czole. To wsparcie, gdy człowieka opuszczają siły i nadzieja, kiedy wszelka wiara obróciła się w niebyt.

  Anioły, to nie cielesność - to stan duszy. Właściwy również zwyczajnym ludziom. Oni chyba nawet bardziej zasługują na uznanie, bo wnieść się ponad swoją niedoskonałość jest dużo trudniej niż czynić dobro będąc nieomylnie dobrym.

  Ja anioły w ludziach znalazłam w "barze dobrych ludzi" J.R. Moehringera i w "ludziach na walizkach" Szymona Hołowni. Pewnie jest ich więcej. Pewnie są piękniejsze. Ale te krwawią, cierpią i są prawdziwe... jak w piosence nieodżałowanego Grzegorza Ciechowskiego:

  "aniołom skrzydła płoną
  a one ciągle jeszcze lecieć chcą
  i w zakochaniu swym
  spadają w niebo
  aż na dno"

  kaskazkk@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Pozycją książkową, która skradła moje serce, a w której anioł odegrał niemałą rolę jest „Miasto Kości”, a właściwie cała seria „Dary Anioła” autorstwa Cassandry Clare. Pisarka stworzyła niepowtarzalny świat, pełen magii, niebezpieczeństw i tajemnic. Przede wszystkim tajemnic. Choć nie potrafię znaleźć odpowiednich słów, by opisać uczucia, które targały mną podczas lektury, bo wszystkie wydają się zbyt banalne i mało znaczące, to mogę na pewno powiedzieć, że Cassandra Clare potrafi zaskakiwać. Swego czasu ja jej powieściami po prostu żyłam, to był inny, lepszy świat, do którego mogłam wracać ciągle na nowo. Robię to także teraz. Rzadko się zdarza, by pisarz potrafił wykreować bohaterów, którzy tak bardzo byliby bliscy czytelnikowi i tak mocno grali na jego emocjach. Warto tu wspomnieć o Jace’ie Waylandzie, którego pokochałam i uczyniłam ulubioną postacią fikcyjną, choć dzięki Clare czuję, jakby istniał naprawdę. „Dary Anioła” polecam z całego serca.

  OdpowiedzUsuń
 15. Anioły ostatnio stały się dość popularne, więc nie będę wymieniać tych wszystkich Angelologii, czy nowych książek Anne Rice. Zamiast tego wspomnę o aniołach, które są nadzwyczaj ludzkie i mają swoje problemy, często nie odbiegające za bardzo od naszych. Mam tu na myśli "Obrońców Królestwa", "Siewcę Wiatru" oraz obie części "Zbieracza Burz" autorstwa Mai Lidii Kossakowskiej.
  Oprócz tego jest jeszcze trylogia Kate Griffin zaczynająca się od "Szaleństwa aniołów", cykl "Kłamcy" Ćwieka, "Gra anioła" Zafona.

  Jeśli zaś mowa o piosenkach, to zawsze i wszędzie będę polecać SDM (Stare Dobre Małżeństwo). Anioły są jednym z głównych tematów ich ślicznych piosenek. Poezja śpiewana połączona z piosenką turystyczną z Bieszczadzkimi Aniołami na czele.

  Z filmów w pierwszym odruchu przychodzi mi na myśl Dogma, Constantine i prześliczne "Miasto Aniołów" z cudownym soundtrackiem.

  Warto pamiętać, że Polska również ma swoje Miasto aniołów i jest nim Toruń mający anioła w herbie. Oprócz tego, że dzierży klucze do miasta, stanowi motyw przewodni różnych imprez oraz koncertów, jak chociażby tzw. Toruńskich Aniołów.

  OdpowiedzUsuń
 16. Anioł w Krakowie - ujmujący film, świat oglądany oczami pozbawionymi ziemskiej perspektywy - prosty, dobry ... taki jak być powinien. No i ten Kraków, a przede wszystkim TEN Globisz.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wiem, że po konkursie tu trafiłam, ale stosowny post i przywołam obraz, który odkąd go zobaczyłam został już na zawsze w mojej pamięci:
  Dante Gabriel Rossetti - Zwiastowanie

  http://www.hamlet.edu.pl/galeria/01rossetti.jpg

  Zagubiona Maria, w aureoli, nie mając odwagi spojrzeć w oczy aniołowi, który Lilią (symbolem czystości i niewinności) oznajmia jej dobrą nowinę - kuli się na łóżku, wciśnięta w jego kąt. Dłoń prawą ma "prawie" skierowaną do odebrania kwiatu, jednak, wiele w niej niepewności... Anielska szata płonie od stóp ogniem. Wszystko z stonowanych jasnych barwach, z błękitem. Jedyne skrzydło jakie się pojawia na obrazie - to cień za plecami Marii - sprawia wrażenie, jakby właśnie rozpoczynała swoją drogę do Nieba...
  Niesamowity

  Drugi anielski obraz jaki mam w pamięci to film "Między piekłem, a niebem" Miłość anioła do żony zagubionej jest tak niezwykła, że mimo iż temu filmowi brak skrzydeł (dosłownych) to jest nimi napiętnowany...

  Trzeci anielski obraz - to pastisz polskości w wykonaniu kabaretu Neonówka - skecz pt. Niebo, niezapomniany ;))))

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za wpis i zapraszam do śledzenia bloga i kolejnego konkursu. Zapraszam także do udziału w współtworzeniu :)

  OdpowiedzUsuń
 19. A obrazu nie znałam, przed chwilą obejrzałam. Może nie do końca w moim guście, ale tyż piknie

  OdpowiedzUsuń